Project: “Ο θαυμαστός κόσμος της μέλισσας”

Project Ο θαυμαστός κόσμος της μέλισσας

Μέλισσες φτεροκοπούν στο mini University!???

«Ο θαυμαστός κόσμος της μέλισσας» είναι το νέο σχέδιο εργασίας (project) που επεξεργαστήκαμε στο Νηπιαγωγείο μας. Ένα θέμα εξαιρετικά πολύπλευρο και ενδιαφέρον που δε θα μπορούσε να ολοκληρωθεί χωρίς τη βιωματική προσέγγιση μέσω του παιχνιδιού.
Αρχικά, διαβάσαμε βιβλία και εγκυκλοπαίδειες, παρακολουθήσαμε προβολές, ζωγραφίσαμε και κατασκευάσαμε χειροτεχνίες, παίξαμε ομαδικά παιχνίδια, επεξεργαστήκαμε κυψέλες μελισσών και κατανοήσαμε την οργανωμένη κοινωνία τους.
Στη συνέχεια, μια σπουδαία έκπληξη περίμενε τους μαθητές μας… Το σχολείο μας μεταμορφώθηκε!
Και το ταξίδι ξεκίνησε…! Πρώτη δραστηριότητα η ανατομία της μέλισσας. Συμπληρώσαμε λοιπόν τα μέρη του σώματός της και σειρά είχε το παιχνίδι γνώσεων. Απαντήσαμε στις ερωτήσεις του παιχνιδιού και είμαστε πανέτοιμοι να μεταμορφωθούμε σε εργατικά μελισσάκια. Φορέσαμε τα φτερά και τις κεραίες μας και συλλέξαμε τη γύρη ? με προσοχή στα καλαθάκια των ποδιών  μας- όπως ακριβώς κάνουν και οι συλλέκτριες- και στη συνέχεια την τοποθετήσαμε στις κυψέλες.
Σειρά έχει τώρα ο μελισσοκόμος! Γνωρίσαμε τα χρήσιμα εργαλεία του, μα περισσότερο εντύπωση μας έκανε ο μελιτοεξαγωγέας. Τοποθετήσαμε λοιπόν τις κηρήθρες στις ειδικές θέσεις και… έτοιμο το μέλι μας!?

Στο project συμμετείχαν όλα τα τμήματα του σχολείου μας.

[useyourdrive dir=”0ByB6cb9qS10BLTY3S1pHaHA2LVU” mode=”gallery” includeext=”gif|jpg|jpeg|png|bmp” viewrole=”administrator|editor|author|contributor|subscriber|guest” targetheight=”350″]