Country life: Η νέα θεματική μας τραπεζαρία”

Country life: η νέα θεματική τραπεζαρία και πολυχώρος του mini University!

Η τραπεζαρία των μικρών μας μαθητών είναι από τους χώρους που ενώ δε χρησιμοποιείται συχνά, καταλαμβάνει ένα σημαντικό τμήμα του νηπιαγωγείου μας. Αυτός είναι και ένας λόγος παραπάνω ώστε να του δώσουμε την πρέπουσα ζεστασιά, να τον απαλλάξουμε από την άυλη υπόστασή του και να του δώσουμε χαρακτήρα και ζωή.
Σ’ αυτόν τον χώρο τα παιδιά τρώνε το πρωινό και το μεσημεριανό τους γεύμα. Κάθε εβδομάδα παρέχεται στους μαθητές/τριές μας πρόγραμμα πλήρους σίτισης. Με οδηγό τις διατροφικές ανάγκες των παιδιών και υπό την καθοδήγηση της παιδιάτρου μας, παρασκευάζονται καθημερινά στις εγκαταστάσεις μας πλούσια, ισορροπημένα και νόστιμα γεύματα, από φρέσκα, αυστηρά επιλεγμένα υλικά, φρούτα και λαχανικά (δε χρησιμοποιούνται ξηροί καρποί). Το εβδομαδιαίο μενού καταρτίζεται, υπολογίζοντας τις γευστικές προτιμήσεις των παιδιών, αλλά φροντίζοντας σταδιακά και αβίαστα τα παιδιά να δοκιμάζουν και να «αγαπούν» όλες τις γεύσεις.

[useyourdrive dir=”0ByB6cb9qS10BLTdzdzZaLXp0Y0k” mode=”gallery” includeext=”gif|jpg|jpeg|png|bmp” viewrole=”administrator|editor|author|contributor|subscriber|guest” targetheight=”350″]