Η “Φάρμα” του Mini University

Η «Φάρμα» του mini University! ????

Ημέρα χαράς, παιχνιδιού και βιωματικής μάθησης σήμερα στο mini University! Η αγάπη μας για τα ζώα και το φυσικό περιβάλλον ήταν η αφορμή για να δημιουργήσουμε τη δική μας μικρή φάρμα στο Νηπιαγωγείο μας. Αφού επεξεργαστήκαμε για δυο εβδομάδες την ενότητα «Τα ζώα της φάρμας», σειρά είχε η βιωματική εμπειρία! Άλογα, γουρουνάκια, αγελάδες, κοτούλες και προβατάκια «μεγαλώνουν» με τη φροντίδα μας στο αγρόκτημα που δημιουργήσαμε στον κήπο του σχολείου μας. Τα παιδιά μας γνώρισαν τα οικόσιτα ζώα, τα προϊόντα που παράγουν και τις υπηρεσίες που προσφέρουν στον άνθρωπο. Απέκτησαν γνώσεις που σχετίζονται με το φυσικό περιβάλλον, ανέπτυξαν αισθήματα φροντίδας, υπευθυνότητας και προστασίας για τα αγαπημένα μας ζωάκια. Ελπίζουμε να σας ταξιδέψουμε με τις εικόνες μας στο πιο όμορφο αγρόκτημα με τα πιο αξιαγάπητα πλάσματα! ????