Βιντεοκλήση μέσω Skype με νηπιαγωγείο στο Χαρτούμ

“Βιντεοκλήση μέσω SKYPE με νηπιαγωγείο στο Χαρτούμ του Σουδάν”
Την Τετάρτη οι μαθητές των προνηπίων είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν μέσω SKYPE τους καινούριους μας φίλους που ζουν στο Σουδάν, στην Αφρική. Το νηπιαγωγείο στο οποίο φοιτούν λέγεται Confluence International School of Khartoum.
Καλημερίσαμε τα παιδιά στη γλώσσα τους, τους τραγουδήσαμε το τραγούδι “Αν όλα τα παιδιά της Γης” και εκείνα μάς ανταπέδωσαν με ενθουσιασμό ένα παραδοσιακό τραγούδι της χώρας τους. Γνωρίσαμε τα ονόματά τους (Mohamed, Hassan και Abdalla μερικά από αυτά), την αίθουσά τους, την αυλή τους και τους χώρους που παίζουν. Τους αποχαιρετήσαμε με ένα αγγλικό τραγούδι και τους υποσχεθήκαμε ότι θα ξαναμιλήσουμε.
Η δραστηριότητα αυτή έγινε στο πλαίσιο της θεματικής ενότητας “Γνωρίζοντας τις φυλές του κόσμου”.

[useyourdrive dir=”0ByB6cb9qS10BLTBlbnR5ZmROU28″ mode=”gallery” includeext=”gif|jpg|jpeg|png|bmp” viewrole=”administrator|editor|author|contributor|subscriber|guest” targetheight=”350″]