Οι μικροί εξερευνητές ανακαλύπτουν τα επαγγέλματα του Μουσείου

Δ' Κύκλος Εργαστηρίων δεξιοτήτων/ τμήμα Νηπίων Τίτλος: " Οι μικροί εξερευνητές ανακαλύπτουν τα επαγγέλματα του Μουσείου" Ώρα για ανασκαφή στου mini University την αυλή!

Δ’ Κύκλος Εργαστηρίων δεξιοτήτων/ τμήμα Νηπίων
Τίτλος: ” Οι μικροί εξερευνητές ανακαλύπτουν τα επαγγέλματα του Μουσείου”
Ώρα για ανασκαφή στου mini University την αυλή!
Πρώτο στάδιο της αρχαιολογικής έρευνας είναι η επιλογή της θέσης που θα ερευνηθεί. Οι μηχανικοί μας ακολουθώντας το τοπογραφικό σχέδιο, οριοθέτησαν την περιοχή που θα πραγματοποιούνταν οι ανασκαφικές εργασίες.
Την ευθύνη για τη διενέργεια της ανασκαφής ανέλαβαν οι αρχαιολόγοι μας στις αρμοδιότητες των οποίων περιλαμβάνονται η καταγραφή,
η συγκέντρωση, η ταξινόμηση,
η μελέτη και η ερμηνεία των ευρημάτων που έρχονται στο φως.
Με φτυάρι, πινέλο και μυστρί ξεκινά η ανασκαφή!
Χρησιμοποιώντας τα απαραίτητα εργαλεία φέραμε στην επιφάνεια αγάλματα, νομίσματα, αγγεία και άλλους κρυμμένους θησαυρούς που ήταν θαμμένοι στην περιοχή.
Με τα πινέλα μας απομακρύναμε το χώμα, για να μπορέσουμε να μελετήσουμε τα ευρήματα.
Απαραίτητη η συμμετοχή των φωτογράφων μας που τράβηξαν στιγμιότυπα της ανασκαφής και των ευρημάτων που αποκαλύψαμε με τόσο κόπο!
Ολοκληρώσαμε με την καταγραφή των ευρημάτων και των συνθηκών της ανασκαφής στο ημερολόγιό μας!
Γιατί κάθε σωστός αρχαιολόγος έχει πάντα μαζί του το ημερολόγιό του!
Και κάπως έτσι με μεγάλη υπερηφάνεια για τα ευρήματα που φέραμε στο φως, είμαστε έτοιμοι για την πρώτη μας μουσειακή έκθεση!!!